Kenan Evren Vefat Etti.

kenanevren
Kenan Evren Vefat Etti.

Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde tedavi gören 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren dün akşam saat 22.45 de, 98 yaşında hayatını kaybetti. Yaşlılığa bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle sağlık durumu ciddileşen Evren, yoğun bakım ünitesine alınmış; ailesi, yakınları ve avukatları hastaneye çağrılmıştı.

3 YILDIR HASTANEDEYDİ

Evren, 2012’den bu yana Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde Beyin ve Kardiyoloji ana bilim dallarında tedavi görüyordu. Sağlık durumu son günlerde kötüleşmişti. Zaman zaman bilinci kapandığı belirtilen Evren’in tedavisi yoğun bakımda sürdürülüyordu.

KENAN EVREN’İN ÖZGEÇMİŞİ

1917 yılında Manisa’nın Alaşehir ilçesinde doğan Evren, ilk ve orta öğrenimini Alaşehir, Manisa, Balıkesir, İstanbul’da sürdürdü.

Maltepe Askeri Lisesi’nden mezun olan Evren, 1938’de Kara Harp Okulu’nu, 1949’da Harp Akademisi’ni bitirdi.

Topçu subayı ve kurmay subay olarak silahlı kuvvetlerin çeşitli kademelerinde görev yapan Evren, Dokuzuncu Kore Türk Tugayı’nda önce Harekat ve Eğitim Şube Müdürlüğü, sonra Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan sonra 7 Mart 1978’de Genelkurmay Başkanlığı’na atanan Evren, bu görevi sırasında 12 Eylül 1980’de gerçekleştirilen askeri darbeyle diğer görevlerinin yanı sıra Milli Güvenlik Konseyi ve devlet başkanlığını da üstlendi.

Evren, 7 Kasım 1982’de halkoyuna sunulan ve kabul olunan Anayasa ile Türkiye’nin 7. Cumhurbaşkanı olarak göreve başladı.Kenan Evren’in eşi Sakine hanım’in 1982 yılında vefat etmesi nedeni ile köşke eşi olmadan çıkan Cumhurbaşkanı idi Evren.Evren, 9 Kasım 1989’da görev süresini tamamlayarak cumhurbaşkanlığından ayrıldı.

1944 yılında Sekine Hanım ile evlenen Kenan Evren üç çocuk babasıydı. Kenan Evrenin eşi Sekine hanım 1982 yılında vefat etti.

kenanevren1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica