Başakşehir’de Online Sağlık Hizmeti başladı

murat çabuk (8)Başakşehir Belediyesi’nin teknoloji kullanımı ve uygulamalarında dünya şehirlerini örnek alarak geliştirdiği Living Lab’in ilk projesi olan ‘Mobil Kişi ve Halk Sağlığı Takip, Kontrol Sistemi’ 01 Ekim 2013’de Başakşehir’de pilot bölgelerde hayata geçti.

Başakşehir Belediyesi’nin sağlık alanında bir ilki gerçekleştirerek uygulamaya koyduğu Türkiye’nin ilk online sağlık tarama ve ölçüm sistemi ilçe sakinlerine 18 farklı parametrede ücretsiz, hızlı, pratik sağlık kontrolü imkanı sunuyor.

Ölçümler ve testler ücretsiz yapılıyor

Başakşehir Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü ve Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen projenin pilot bölgelerinden olan 5. Etap Site yönetimindeki istasyonu bir hemşire ve hasta kayıt elamanından oluşuyor.

Ücretsiz olarak sunulan uygulamadan yararlanmak isteyen vatandaşların öncelikle bilgisayar ortamında kayıtları alınarak adlarına kartları tanımlanıyor. İkinci aşamada ise Mobil sağlık sistemine kart okutularak 18 parametrenin ölçümüne geçiliyor. Boy ve kilo ölçümleri ile başlayan ve 10 dakikadan kısa sürede tamamlanan işlemlerin sonuçları hastaya anında sms olarak cep telefonuna gönderiliyor. Vatandaşlara sağlık personeli tarafından da sonuçları sözlü olarak aktarılarak, tavsiyelerde de bulunuluyor.

Vatandaşlar ‘Mobil Kişi ve Halk Sağlığı Takip, Kontrol Sistemi’ için oluşturulanwww.saglikliyasamadestek.com üzerinden test sonuçlarına ulaşabiliyor ve takip edebiliyor, tavsiyeler alabiliyor.

‘Sağlık Hizmetlerini çantaya sığdırdık’

‘Mobil Kişi ve Halk Sağlığı Takip, Kontrol Sistemi’ni ilçeye kazandıran Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal sistemin ilçeye ve ülkeye hayırlı olmasını diledi. Başkan Uysal “Bilgi ve iletişim teknolojilerinde Türkiye’yi ve Başakşehir’i çok daha ileri bir noktaya taşıyacak olan Living Lab’in ilk projesi olan Mobil sağlık sistemi uzun ar-ge çalışmalarımızın bir sonucudur. Ücretsiz olarak sunduğumuz ‘Mobil Kişi ve Halk Sağlığı Takip, Kontrol Sistemi’ ürün ve hizmetlerimizin toplumda gerçek katma değerinin görülmesi adına vatandaşımıza önemli katkılar ve kolaylıklar sağlayacaktır. Türkiye’nin ilk online sağlık tarama ve ölçüm sistemi olma özelliği olan uygulamayla Sağlık hizmetlerini tek çantaya sığdırdık. Özellikle yaşlılarımız, evde küçük çocuğu olan annelerimiz hastaneye kadar yorulmadan sağlık istasyonlarında testlerini ve ölçümlerini 5 dakikada yaptırabilecekler. İlçe genelinde vatandaşımızın yoğunlukta olduğu siteler ve AVM’ler ve mobil araçlarımızla başlayan sitemimizi kısa sürede ilçe geneline taşıyacağız. Vatandaşımızın yaşam standartlarını yükseltecek olan uygulamanın ilçemize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum”

Vatandaş uygulamadan memnun kaldı

Hasta olup da hastalığını fark etmeyenler, hasta olduğunu bilen ama ölçümlerini ihmal eden, erteleyen insanlara ulaşmak için projelendirilen ‘Mobil Sağlık Takip Sistemi’ ile ilk ölçümlerini ve testlerini yaptıran vatandaşlar uygulamada memnuniyetlerini dile getirdi.

Melahat Küçük: Eşimin telefonuna uygulamanın başladığıyla ilgili mesaj geldi. Bizde çocuklarımla birlikte testlerimizi yaptırmak için geldik. Tansiyon, şeker, kilo gibi pek çok test ve ölçümlerimizi kısa sürede yaptırdık. Hemşire hanım bize sonuçlarla ilgili bilgiler verdi. Ücretsiz olması çok güzel. Çevremdeki dostlarıma da uygulamayı anlatacağım.

Hakan Karabulut: Belediye Başkanımız toplantıda uygulamayı anlattı. Tüm testleri yaptırdım. Belediyemizden Allah (c.c) razı olsun. Sağlık hizmetini ayağımıza getirdi. Arkadaşlarıma da anlattım, onlarda gelip testlerini yaptırdılar.

Savaş Tetik: Cep telefonuma uygulamanın başladığı mesajı geldi oradan öğrendim ve kayıt oldum. Bu hizmeti ayağımıza kadar getiren ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.  Çok güzel bir uygulama. Test sonuçlarımın sonucunda yağ oranı fazla çıktığı için sağlık personeli yürüyüş yapmamı tavsiye etti. Bende tavsiyeye uyarak her sabah yürüyüş yapıyorum, şimdi kendimi daha iyi hissediyorum.

Kadriye Asil: Ben testlerimi yaptırdım ve kayınvalideme, eltime de haber verdim. Özellikle kayınvalidem çok faydalandı. Bu uygulama özellikle yaşlılar için çok güzel. Şeker, kolestrol gibi testleri hastanede yaptırmaya çalışsam en az iki günümüz giderdi.  Bu ölçümleri yaşlılar özellikle de küçük çocuğu olanlardan çok dua alıyorsunuz. Ben çalıştığım için izin alıpta hastaneye gidemiyorum, benim için çok büyük kolaylık oldu.

Murat Çabuk: 5-10 dakika içersinde tüm testlerimi yaptırdım. Uygulama çok pratik. Bu testleri hastanede sıra beklemeden, yorulmadan yaptırdık. Belediyemize çok teşekkür ediyorum.

İstasyon sayıları hızla artıyor

İlk etapta site yönetimleri, AVM’ler uygulamaya başlayan Türkiye’nin ilk online sağlık tarama ve ölçüm sistemiyle şimdiye kadar 600’den fazla hastaya ulaşıldı. Sistemde 78 kişinin tekrar ölçümü yapıldı ve 3268 parametre ölçüldü.  ‘Mobil Sağlık Ölçüm İstasyonları’ ilerleyen dönemlerde ilçede belirlenen 50 noktaya taşınacak.

Sağlık hizmetlerini tek çantaya sığdıran ‘Mobil Sağlık Ölçüm İstasyonu’ kullanıcısına pek çok kolaylıklar sunuyor.

Vatandaşların; Kan testinden, tansiyona, kolesterolden vücut yağ oranına kadar pek çok parametrede ölçümlerini yaptırabilmeleri için öncelikle sisteme kullanıcı olarak kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor. Kayıt işlemleri kurulan mobil istasyonlarda yapılabileceği gibi, www.saglikliyasamadestek.com üzerinden ya da belediyenin 444 0 669 numaralı çağrı merkezinden de yaptırabiliyorlar. Kayıt işlemleri tamamlandığında kişiye özel çıkarılan kartlarla vatandaşlar diledikleri sağlık istasyonlarında sağlık ekiplerinin eşliğinde ölçümlerini yaptırabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica