Başakşehir Metroya Kavuştu

başakşehir_metroAvrupa Yakası’nda hayata geçirilen en önemli ulaşım sistemlerinden biri olan Otogar-Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyatköy Metro Hattı   yolcu taşımaya başladı. 21.7 kilometre uzunluğundaki metro hattını kullanan ilk yolcular, uzun zamandır bekledikleri metroyu sevinçle karşıladı.

Saatte 111 bin yolcu taşıyacak olan 21.7 km’lik metro hattında, Metrokent, Başak Konutları, Siteler, Turgut Özal, İkitelli Sanayi, Olimpiyat, Ziya Gökalp Mahallesi, İstoç, Mahmutbey, Yeni Mahalle, Kirazlı, Bağcılar, Üçyüzlü, Menderes, Esenler Otogar olmak üzere toplam 16 istasyon bulunuyor. Yeni hatla birlikte Başakşehir-Atatürk Havalimanı arası da 36 dakikaya indi.

Ulaşım sıkıntısı büyük ölçüde çözüldü 

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da metroyu ilk kullananlardan oldu.  Vatandaşlarla birlikte metronun ilk seferinin mutluluğunu  paylaşan Başkan Uysal,  konuşmasında ulaşım sıkıntısının en çok yaşandığı ilçelerden olan Başakşehir’de vatandaşların uzun zamandır beklediğini belirterek; “beklediğimize değdi ve ulaşım sorununu büyük ölçüde çözmüş bulunuyoruz. Uzun bir bekleyiş sonunda bu hizmeti Başakşehirlilere sunulmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, başta olmak üzere emeği geçen herkese Başakşehirlilerin adına teşekkür ediyorum” dedi.

Metro’nun sadece burada oturanlar için değil Başakşehir’de ve organize sanayide çalışanlar için de büyük bir rahatlama sağladığını belirten Uysal, “Organize Sanayi’de 320 bin çalışan var. Günlük 200 bin araç giriş çıkışı oluyor, bu da trafiği felç ediyordu.  Vatandaşlarımız akşam üzeri 2- 2 buçuk saatte evlerine geldiğini belirtiyorlardı. Büyükşehir Belediyemiz Avrupa yakasına büyük yatırımlar gerçekleştirdi.  Avrupa yakasındaki tüm raylı sistemler entegre olmuş durumda zaten. Taksim tarafı ve şu an yapım aşamasında olan Marmaray da hayata geçtiği zaman vatandaşlarımız  buradan Tuzla’ya kadar gidebilecek” dedi.

başakşehir_metro_harita

başakşehir_metro2

başakşehir_metro3

başakşehir_metro4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica