Türkçe Olimpiyatları Başakşehir’de

Türkçe Olımpiyatlar (2)Bu sene 11.si düzenlenecek olan, Türkçe Olimpiyatları basın toplantısı ve finali bu sene Başakşehir’de yapılacak.

01-16 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek olan Dünya Çocuklarının hayallerini Türkçe aktaracakları Olimpiyatların basın toplantısı ve Finali İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda gerçekleştirilecek.

Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından, ‘Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’ kapsamında düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatları ve Kültür Şöleni, bu sene ‘Evrensel barışa doğru’ sloganıyla başlayacak.

 Türkçe Olimpiyatları Başakşehir’de basına duyurulacak

22 Mayıs Çarşamba günü saat 10.00’da Başakşehir, İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda yapılacak basın toplantısı ile başlayacak ve 16 Haziran’a kadar sürecek Uluslararası Dil ve Kültür Festivali etkinlikleri, 140 ülkeden 2 bin finalist öğrencinin katılımıyla Türkiye genelinde 55 il ve 99 sahnede yapılacak.

Olimpiyat Stadı’ndaki basın toplantısına TBMM Başkanvekili aynı zamanda Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Tertip Heyeti Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam, eski TDK Başkanı ve Türkçe Olimpiyatları Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Fatih Üniversitesi Rektörü ve Türkçe Olimpiyatları Tertip Heyeti Üyesi Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan, Türkçe Olimpiyatları ana sponsoru Bank Asya Genel Müdürü Ahmet Beyaz ile Türkçe Olimpiyatları Genel Sanat Yönetmeni Cemil Özen katılacak. Toplantıda 11. Türkçe Olimpiyatları’nın takvimi ve bu seneki yenilikler basın mensuplarına anlatılacak. Ayrıca toplantıda 5 kıtadan gelen öğrenciler, olimpiyat takvimi boyunca sunacakları şarkı, şiir ve güzel konuşma gibi yeteneklerini ilk kez sergileyecek.

Bu yıl ki Slogan; Evrensel Barışa Doğru

10 yıldır Türkçe Olimpiyatları çatısı altında buluşan binlerce öğrenci, her yıl farklı bir slogan ile dünyaya barış, sevgi, dostluk ve kardeşlik mesajları veriyor. Daha önceki yıllarda ‘Sevgi dili Türkçe’, ‘Aynı dili konuşuyoruz’, ‘Gelin tanış olalım’, ‘İnsanlık el ele bayram o bayram ola’ gibi anlamlı mesajlarla dünyaya seslenen öğrenciler, 11. yılda ‘Evrensel barışa doğru’ diyecek.

2003 yılından beri düzenlenen Türkçe Olimpiyatları, bu yıl 1-16 Haziran 2013 tarihleri arasında, Kültür Şöleni ise 24-26 Mayıs tarihleri arasında İzmir Kültürpark Fuar alanında gerçekleşecek. Dünyanın değişik coğrafyalarından gelen dili, dini, rengi farklı binlerce öğrenci şarkı, şiir, dil bilgisi, halk oyunları, tiyatro gösterileri ve kısa film gibi 19 farklı kategoride hünerlerini sergileyecek.

Program Takvimi

Türk kültürünü dünyada hak ettiği konuma getirmek, uluslararası kardeşliği pekiştirmek ve kültürümüzün en iyi şekilde öğrenilmesi amacıyla düzenlenen etkinliğin takvimi ise şöyle;

Kültür Şöleni 24-26 Mayıs 2013 – İzmir Kültürpark Fuar Alanı

Açılış Töreni 1 Haziran 2013 – Ankara 19 Mayıs Stadyumu

Tasavvuf Konseri 5 Haziran 2013 – İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu

Şarkı Finali 7 Haziran 2013 – İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu

Şiir Finali 8 Haziran 2013 – Ankara Arena Spor Salonu

Halk Oyunları Finali 12 Haziran 2013 – İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu

Kapanış Töreni

Türkçe Olımpiyatlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica