Kestane Balı

Kestane Balı

Kestane balı kestane ağaçlarının yoğun olduğu Doğu ve Batı Karadeniz ile Marmara bölgesinde elde edilir. Bu bal, ormanlık alanlarda bulunan bal arılarının, kestane ağacının çiçek özlerini toplamasıyla elde edilen özel bir bal çeşididir. Kestane balı diğer ballardan hem yapısı hem de özellikleri bakımından farklıdır. Diğer ballardan daha koyu renkli olan kestane balı koyu kahverengi tonlarındadır.

Tadı biraz buruk ve acıdır; yendiği zaman boğazda acı bir tat bırakır. Kestane balı nişasta, sakkaroz, protein, kalsiyum, fosfor ve A vitamini bakımından oldukça zengindir. Antiseptik özelliği diğer ballara göre %60 daha yüksektir. Bu özelliğiyle kanser gibi ağır hastalıkların tedavisinde vücudu korumak ve iyileşmeyi hızlandırmak için kullanılır.

 Kestane-Bali-Faydalari

Kestane balı çiçek balı gibi değildir. Yani sofralık değil ilaç niyetine tüketilen bir baldır. Tadının acı olmasından ve belli bir orandan fazla tüketilmemesi gerektiğinden dolayı, kahvaltıda ekmeğe sürülecek ya da kaymakla yenecek bir bal değildir. Yetişkin ve sağlıklı kişiler için tavsiye edilen kullanım dozu günde en fazla 1 çorba kaşığıdır. İdeal kullanım şekli ise kür olarak düzenli bir şekilde, yetişkinler için günde bir tatlı kaşığı, 2 yaşından büyük çocuklar için 1 çay kaşığıdır. Diğer bütün arı ürünleri gibi kestane balı da metal kaşık kullanılmadan tüketilmelidir. İdeal olanı tahta kaşıktır.

Kestane balı kür olarak düzenli tüketildiği zaman vücudu bakteri ve mikroplardan arındırdığı gibi bunların vücutta oluşmasını engeller. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç kazandırır. Özellikle mevsim geçişlerinde hastalar, yaşlılar ve küçük çocukların düzenli bir şekilde kestane balı kürü yapmaları gerekir. Mevsim geçişleri hastalıkların en yaygın olduğu, zayıf bünyelerin hemen hastalık kaptığı ve salgın hastalıkların yayıldığı dönemlerdir.

Kestane Balı

Kestane balı çok güçlü bir antibiyotik etkiye sahiptir. Antiseptik ve antioksidan özellikleriyle vücudu temizler ve arındırır. Propolis ile birlikte kanser tedavisinde en çok başvurulan doğal üründür. Uzman tavsiyesi olarak düzenli kullanım ile kanser riskini azaltacağı bildirilmektedir. Kestane balı da bütün ballar gibi diğer arı ürünleriyle çok uyumludur. Kestane balı, arı sütü, polen ve propolis ile birlikte kullanıldığında çok etkili sonuçlar verir. Böylece kestane balının yanında diğer arı ürünlerinin faydaları da insan vücuduna kazandırılmış olur.

Kestane balı üst solunum yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde çok etkilidir. Astım, bronşit ve nefes darlığı çeken hastalar için çok faydalıdır. Akciğeri temizler, balgamı söküp atar. Kanı temizler. Boğaz, göğüs ve mide ağrısını geçirir. Öksürüğe çok iyi gelir. Grip, nezle ve soğuk algınlığını çok kısa sürede geçirir. Kestane balı, her şeyden önce düzenli olarak kullanıldığında bu tür hastalıkların oluşmasını engeller.

ARI MUCİZESİ olarak Karadeniz’in eşsiz kestane ormanlarından özenle toplanmış kestane balını arının ilk yaptığı tabi halini muhafaza ederek el değmeden doldurup ilk günkü tazeliğiyle sizin sofranıza sunuyoruz.

Tekrar belirtmekte yarar var. Kestane balı kahvaltıda tüketilecek bir bal değildir. Kaymakla yenilecek bir bal değildir. Kestane balı şifalık bir baldır. Şifasına talip olanlar her sabah yetişkin ise bir tatlı kaşığı, çocuk ise bir çay kaşığı alınmalıdır.

kestane-bali-nasil

KESTANE BALININ GENEL OLARAK FAYDALARI

– Kestane balı antiseptik ve anti oksidandır. Vücudu arındırır.

– Kestane balı kasları kuvvetlendiricidir

– Kan dolaşımını düzenleyicidir

– Mide ve karaciğer yorgunluğunu giderir.

– Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiler gösterir

– Baş göğüs ve karın ağrılarının giderilmesine

– Ağız yaralarının iyileştirilmesine.

– Üst solunum yolu enfeksiyonlarının hafifletilmesine yardımcı olur.

– Kestane balı kolayca kana karışır enerji verir ve iştahın artmasına sağlar.

– Almanya da yapılan bilimsel araştırmalara göre yara tedavisinde antibiyotikten daha etkili

– Birçok antibiyotiğe karşı direnç gösteren bakterileri de öldürüyor.

Lütfen aşağıdaki uyarıları okuyunuz

– Aldığınız balı kendi kavanozunda ya da kapanabilecek metal olmayan bir kapta saklayınız.

– Tüketeceğiniz kadarını alınız. Taze taze tüketiniz.

– Aldığınız balı açık kâselerde tutmayınız. Bal havadan nemi kapar, çevre kokuları alır. Besin değerini yitirir.

– Bal buzdolabında saklanmamalıdır.

– Aldığınız balı direk güneşten ve direk soğuktan koruyunuz. Oda sıcaklığında tutunuz. İdeal ve pratik olan mutfak dolaplarında saklanmasıdır.

– Son olarak aldığınız balı asla metal nesneler ile tüketmeyiniz. Tahta kaşık, plastik ya da porselen kullanınız. Metal nesneler bala zarar verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica