Başakşehir’de Dev ‘Teknolojik İmza’

Başakşehir_teknoloji

Başakşehir Belediyesi’nden Living Lab’le ilgili önemli imza.

Belediye, dünyadaki teknolojik bazlı ürünlerin pazarda ilk defa denenmesi ve alıcısıyla buluşması için, Living Lab kapsamında ASELSAN, NETAŞ, ARGELA firmalarıyla mutabakat metni imzaladı.

“2.Savunma, Güvenlik ve Bilgi Teknolojileri Sektörel İşbirliği” konferansı ve imza törenine katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Petrolümüz yok ama insanımız var. Teknolojik değeri yüksek yerli ürünleri ülkemize kazandırmalıyız. Gün bugündür” dedi.

“2.Savunma, Güvenlik ve Bilgi Teknolojileri Sektörel İşbirliği” konferansı ve imza törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yanı sıra Savunma Sanayi Müşteşarı Murad Bayar, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Savunma Sanayi Müşteşar yardımcısı Orhan Öge, ARGELA Genel Müdürü Bulent Kaytaz, NETAŞ Genel Müdürü Müjdat Altay ve ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Baykul’un yanı sıra teknoloji dünyasının önde gelen temsilcileri katıldı.

4G, askeri, kamu güvenliği ve sivil uygulamalar için dördüncü nesil (4G) haberleşme teknolojileri geliştirme projesi töreninde,  Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ve ASELSAN arasında da işbirliği anlaşması imzalandı. 


‘’Kaybettiğimiz yılları hızla telafi etmek için 7/24 çalışmalıyız’’ İmza töreninde bir konuşma yapan ve projenin önemine değinen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ‘’Ulu önder Atatürk’ün söylediği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak zorundayız. Türkiye son 10 yılda iletişimde, teknolojide çok önemli mesafeler kat etti. Ama bu yeterli değil. Eskiden destek yok diye yakınmalar vardı. Şimdi destekse destek, paraysa para var. Bakanlık olarak bu projeye 40 milyar dolar destek veriyoruz. Kaybettiğimiz yılları hızla telafi için ülke olarak 7/24 çalışmalıyız. Hız berekettir. Türkiye teknolojiyi alıp tüketen değil üretip, satan ülke olmalıdır. Türk mühendislerimizin alın teri ile bu projeleri çoğaltmalı ve geliştirmeliyiz” dedi. 

Bakan Binali Yıldırım Başakşehir’i takdir etti

“Ülkemize bir şey kazandırmak istiyorsak, kurumsal kıskançlığı bir yana bırakmalıyız. İşte bu üç şirket ülkemiz için güçlerini bir araya getirerek Türkiye için çalışacak. Ülkemizde ki teknoparkların sayısını hızla artırmalıyız. Zamanımız yok, ya bu çıkışı bugün yaparız ya da hiç yapamayız. 4G ileri teknoloji üretme yolunda bir başlangıçtır” diye konuşan Bakan Yıldırım,Yeni teknolojilerin ilk deneneceği ilçe olacak olan Başakşehir’in, 2023 hedefini çok iyi kavradığını dile getirdi.  Bakan Yıldırım, “Başakşehir Belediyesini ve başkan Mevlüt Uysal’ı tebrik etmek isterim. Belediyemiz 2023 hedeflerimizi çok iyi kavramış, şimdiden ilçede uygulamalar başlamış. Başakşehir Belediye başkanımızın geniş bir ufku var. Başakşehir’deki evlere 1 GB internet veriliyor. Akıllı şehir hayaldi gerçeğe dönüştürülüyor. Bu vatandaş için çok büyük imkandır. Bu güzel vizyonel çalışmaları için tebrik ederim” dedi. 

Başakşehir İstanbul’un yeni yüzü olacak 

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da ilçede teknoloji anlamında yapılan proje ve çalışmaları aktardığı konuşmasında, “2008 yılında kurulan ilçemizin nüfusu 320 bin, ama yakın gelecekte 800 bini geçeceğini düşünüyoruz. Bu da ilçemizin %70-80’i yeni kurulacak demektir. Biz bu yeni kurulumunda ilçemiz İstanbul’un her yönüyle yeni yüzü olmasını hedefliyoruz. İlçemiz yakın geçmişte ENOLL tarafından Living Lab yetkisi verilen ilk belediye oldu. Yeni teknolojileri kullanıcıya ulaştırmak için kamu ve özel yerleşim yerlerinde teknolojik alt yapı kuruyoruz. Hedefimiz ICT endeksinde 3-5 yıl içersinde ilk 10’a girmektir. İlçemizde ortak baz istasyonları kurduk. Her eve 1 GB internet veriyoruz. Bu teknolojinin üzerine pek çok yenilik eklenerek vatandaşımızın yaşamı kolaylaştırıyoruz” dedi. 

AR-GE devleri Türkiye için güçlerini birleştirdi 

Çırağan Sarayı’nda gerçekleşen ve Savunma Sanayi Müşteşarlığı’nın düzenlediği, Milli Savunma Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının desteklediği etkinlik, ASELSAN, NETAŞ, ARGELA sponsorluğunda gerçekleşti.   İmzalanan anlaşmalarla 4G askeri, kamu güvenliği ve sivil uygulamalar için dördüncü nesil (4G) haberleşme teknolojisi geliştirmek için AR-GE firmaları güçlerini birleştirdi. Başakşehir Belediyesi de imzalanan protokolle Living Lab kapsamında teknolojinin önde gelen AR-GE firmalarının ürünlerini Türkiye’de ilk defa pilot ilçe olarak Başakşehir’de denenmesini için adım atmış oldu. 

ULAK projesi için ilk adım atıldı 

Konuşmaların ardından ise teknoloji devleri ASELSAN, NETAŞ, ARGELA’nın temsilcileri ULAK projesi olarak isimlendirilen “4G askeri, kamu güvenliği ve sivil uygulamalar için dördüncü nesil (4G) haberleşme teknolojisi geliştirme projesi”ni imzaladı.  İmza töreninde 4G uygulamalarının deneneceği ilçe olan Başakşehir adına Belediye Başkanı Mevlüt Uysal protokol metnine imza attı.  Daha sonra SSM ve ASELSAN arasında işbirliği anlaşması gerçekleştirildi. Tören, hatıra imza föyünün imzalanması ve fotoğrafı çekimi ile son buldu. 

Kamu ve siber güvenlik anlatıldı

İmza töreninin ardından, “2.Savunma, Güvenlik ve Bilgi Teknolojileri Sektörel İşbirliği” konferansı, Kamu Güveliği Acil Haberleşme ve Siber güvenlik başlıkları altında panellerle devam etti.  


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica