Cesur Kız Ahed’in Babası Özgür

ahed  (1)Filistin’de gözaltına alınan babası ve abisinin ardından korkusuzca İsrail askerlerine kafa tutarak dünya gündemine oturan cesur kız çocuğu Ahed Tamiminin uzun süredir cezaevinde bulunan babası Bassem Tamimi kefaleti ödenerek serbest kaldı.

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın girişimi ile kefaleti ödenen Bassem Tamimi’nin cezaevinden çıkışı Tamimi ailesinde sevinçle karşılanırken, Filistin halkına moral verdi.

Filistin’de gözaltılar bitmiyor

Geçtiğimiz günlerde Başakşehir Belediye başkanı Mevlüt Uysal’ın davetlisi olarak ilçeye gelerek, bir dizi etkinliğe katılan ve “Hanzala Cesaret Ödülü” nü alan Ahed Tamimi Türkiye gündeminde geniş yer almıştı.

Gözaltı ve ölümlerin her geçen gün arttığı, ambargo altındaki Filistin’de Ahed Tamimi’nin de babası ve abisi gözaltına alınmıştı. Ahed Tamimi sonrasında İsrail askerlerinin karşısına çıkıp özgürlük istemiş ve cesareti ile dikkat çekmişti. Aile bireylerinin bir bir gözaltına alınması ile üzüntülü günler yaşayan Ahed, babasının serbest bırakılmasının mutluluğunu yaşadı.

İsrail işgal kuvvetleri Basim Tamimi’yi 4 aylık hapsi sonrasında 10.02.2013 Pazar akşam saatlerinde kefaleti ödenerek serbest bıraktı. Ahed Tamimi’nin babası Bassem Tamimi’yi eşi Neriman Hanım mutluluk gözyaşları ile karşıladı.

Filistin’de Ramallah’a bağlı Nebi Salih Köyünde yaşayan tamimi ailesinin bu mutlu gününde komşuları da yalnız bırakmadı. Kendisini karşılamaya gelen Filistinlileri zafer işareti ile karşılayan baba Tamimi, yapılan kutlamada tebrikleri kabul etti.

Basim Tamimi, Geva Binyamin Batı Şeria’da, İsrail ürünlerinin boykot çağrısında bulunduğu bir süper marketteki eylem sırasında Ekim ayında tutuklanmıştı. Filistin Popüler Direniş Hareketi ayaklanmasında; Nebi Salih köyünde ve ulusal düzeyde popüler direniş aktivistlerinden sayılan Basim Tamimi, yürüyüş ve direniş etkinlikleri düzenlemek cezasıyla, 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ahed Tamimi Başbakan R.Tayyip Erdoğan’la görüştü

İstanbul’da ilk defa denizi ve kar’ı gören Ahed Tamimi Başakşehir’de “Daralan Vakitler Ülkesi Filistin” söyleşisine katılarak, “Hanzala cesaret Ödülü”nü Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın elinden almış ve “Ben İsrail askerlerine tepki göstererek Filistin’i özgürleştirmek istedim, silahlar beni korkutmuyor. Bende başbakan gibi “One minute” dedim” demişti.

Ahed Tamimi Türkiye ziyaretinde hayranı olduğu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la da Urfa’da görüşmüştü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan görüşmesinden önce Eşi Emine Erdoğan tarafından kabul edilen Tamimi ailesine görüşme boyunca Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal eşlik etti. Emine Erdoğan görüşmesinin ardından Başbakan Erdoğan tarafından Filistinli cesur yürek Ahed tamimi, annesi Neriman Tamimi ve Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, aile kahvaltısında bir araya geldi.

Kahvaltı boyunca cesur yürek Tamimi’ye büyük ilgi gösteren Başbakan Erdoğan küçük kıza ve annesine çeşitli hediyeler verdi. Görüşmeden dolayı memnuniyetini dile getiren Tamimi “Başbakan Tayyip Erdoğan’la görüşmeyi çok istiyordum, misafir ettiği için teşekkür ediyorum. Bu, hayatımda hiç unutamayacağım bir anı. Kendisine her zaman Filistin’in yanında olduğu için teşekkür ediyorum” dedi.

Küçük kız davetlisi olarak geldiği Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a da ayrıca teşekkür etti “Türkiye’de bizi ağırlayan ve burada olmamızı sağlayan Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a da minnettarım” dedi.

Başakşehir Belediyesi

13080_564513473558961_1149393588_n

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica