Başakşehir’de Ramazan Etkinlikleri 2012

Başakşehir Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği ‘Ramazan Programları’ bu yıl beş farklı merkezde gerçekleşecek, dev programlarla muhteşem bir şekilde kutlanacak. Birbirinden ünlü isimlerin katılacağı etkinlikler iftardan sahura kadar devam edecek.

Dini sohbetleri ile bilinen ve sevilen isimlerden olan Ömer Döngeloğlu, Kanal 7’de canlı yayınlanacak özel sahur programıyla Sular Vadisi’nde sevenlerinin karşısında olacak.

www.basaksehirramazan.com

  

Dünyaca ünlü hatipler, Kur’an-ı Kerim tilavetleriyle gönüllere seslenecek.

   www.basaksehirramazan.com

Özdemir Erdoğan, Ahmet Özhan, Orhan Hakalmaz, Şükriye Tutkun, İncesaz ve Yeni Türkü gibi önemli sanatçı ve gruplar, Başakşehir’de sevenlerinin karşısına çıkacak. ·        

 

Başakşehir Belediyesi, 13 mahallede kuracağı iftar sofralarında on binlerce kişiye iftar verecek. Tüm etkinliklerin haber, duyuru ve görselleri, ‘Ramazan ayına özel’ web sitesinden canlı olarak takip edilebilecek.

 

 İslam dünyası, huzurla geçen günleri, rahmet dolu geceleriyle onbir ayın sultanı Ramazan’ı büyük bir heyecanla karşılamaya hazırlanıyor. Geçen yıllarda gerçekleştirdiği organizasyonlarla örnek alınan belediye olan Başakşehir Belediyesi’nin Ramazan etkinlikleri 20 Temmuz Cuma günü başlıyor.

 

Ramazan’ın sıcak yaz aylarına denk gelmesi, bu yıl iftar ve sahur arasındaki saatlere ayrı bir renk katacak. Başakşehir Belediyesi, Ramazan ayının bu bereketli, mutlu ve kardeşlik duygularıyla dolu zamanlarını iftardan sahura kadar vatandaşlarına yaşatacak.

5 Bölgeye 5 dev organizasyon

Başakşehir Belediyesi, Başakşehir, Bahçeşehir, Şahintepe ve Güvercintepe’den sonra bu yıl Kayaşehir bölgesini de Ramazan programlarına ekledi. 5 bölgedeki programlarda hem çocuklar hem de büyükler için ayrı ayrı Ramazan etkinlikleri hayata geçirilecek. Yeni etkinlik alanı olan Kayaşehir’de de söyleşiler, konserler, çocuk etkinlikleri, cami programları ve sokak iftarları düzenlenecek. 

 NELER VAR?

Sahur Özel Programında Kanal 7 ve ünlü hatip Ömer Döngeloğlu

Geçtiğimiz yıl düzenlediği Ramazan etkinlikleri ile yalnızca Başakşehir’in değil tüm İstanbul’un dikkatini çekmeyi başaran Başakşehir Belediyesi, 2012 Ramazanı için hazırladığı birbirinden özel ve güzel programlarıyla Başakşehirliler’le buluşuyor.

Bunlardan biri de sahur programları. Başakşehir Belediyesi, Sahur özel programları ile büyük ilgi çekecek. Dini sohbetleri ile milyonların gönlünde taht kuran Ömer Döngeloğlu, Kanal 7 Televizyonu’nun sahur programlarında Sular Vadisi’nde sevenleriyle buluşacak. Döngeloğlu, doyumsuz sohbetleri ve misafirleriyle vatandaşlara aydınlatıcı bilgiler verecek.

Aynı sofrada buluşalımGeçtiğimiz yıl Ramazan ayında on binlerce Başakşehirli mahalle sakinlerini, sokak iftarlarında bir araya getiren Başakşehir Belediyesi, bu sene de on binlerce kişiyi aynı sofrada bir araya getirecek. Sokak iftarları, aynı semtte yaşayan mahalle sakinlerinin buluştuğu, Ramazan ayının huzurunun en yoğun hissedildiği anlar olacak.  13 mahallede düzenlenecek iftar sofraları samimi ilişkiler ve kurulacak yeni dostluklarla ilçe halkının kaynaşması, sosyal birlikteliğin güçlendirilmesinde de önemli bir görev üstlenecek.

 

Kadın-erkek, yaşlı-genç on binlerce vatandaş aynı sofrayı paylaşacağı sokak iftarları ile birbirini tanımayan insanları aynı sofrada buluşturarak, tanıştıracak. Ev sıcaklığında kurulan bereket sofralarında açılan iftarın en geniş kapsamlısı da yine Başakşehir Sular Vadisi’nde gerçekleşecek. Bilindiği gibi geçen yıl Sular Vadisi’ndeki en geniş katılımın yaşandığı iftarda, 30 bin kişi oruç açmıştı. Sular Vadisi’nde bu sene de on binlerce kişinin katılımı ile sokak iftarları gerçekleşecek. Ramazan’ın kalbinin attığı yer olan Sular Vadisi’nde etkinlikler haricinde, Ramazan boyunca özel olarak tasarlanmış standlarda, gıda, kitap, Ramazan temalı ürünler de bölge halkının ilgisine sunulacak.

Konserler vatandaşın dinlenme yeri olacak

Ramazan’ın ruhani atmosferini yansıtacak birçok tanınmış ses sanatçısı da Ramazan programları çerçevesinde Başakşehir’de yer alacak. Tasavvuf, Türk sanat müziği ve Türk halk müziğinin sevilen isimleri, Ramazan ayında Başakşehirliler’e, en sevilen türkü ve şarkılarını seslendirecek.

 

Bu isimler arasında sanat ve tasavvuf müziğinin en önemli ismi olan sanatçı Ahmet Özhan, beş bölgede de Ramazan programlarına katılarak, sevilen parçalarını Başakşehirliler için söyleyecek. Ayrıca, Şükriye Tutkun, Sami Savni Özer, İncesaz, Uğur Aslan, Özdemir Erdoğan, Orhan Hakalmaz ve Yeni Türkü de programlara katılacak diğer ünlü isimler olacak.

 

Başakşehirli unutulmadı

 

Başakşehir Belediyesi’nin düzenlediği Ramazan programlarının en dikkat çeken etkinliklerinde olan söyleşilerde de birbirinden değerli isimleri konuk olacak. Sibel Eraslan, Ramazan Kayan, Mustafa Karakaş, Prof Dr. Mehmet Emin Ay, Ender Saraç, Haluk Saçaklı, Yavuz Bahadıroğlu, Mustafa Demirci ve Nurdan Damla gibi birçok yazar ve akademisyen, Ramazan etkinlikleri kapsamında Başakşehirliler’le buluşacak. Söyleşilerinde birçok farklı konuyu işleyecek olan yazarlar, dinleyicilere Ramazanın manevi havasını hissettirecekler. Ayrıca programlar çerçevesinde, Türkiye’nin önde gelen şiir yorumcuları da Başakşehir’de olacakl. İslam dünyasının temel taşı ‘Hayrünnisa-Annelerimiz’Başakşehir Ramazan Geceleri’nin bu yılki temalı sohbetlerinde ise ‘Hayrünnisa-Annelerimiz’ başlığıyla örnek ahlakları ve mücadeleleriyle tarihe damgasını vurmuş mümtaz annelerimizin hayatları konu edilecek. Hz.Hatice (R.A), Hz.Meryem (R.A), Hz.Asiye (R.A), Hz.Hacer (R.A), Hz.Sümeyye (R.A) ve Hz.Fatıma (R.A)’yı, ülkemizin önde gelen akademisyen, araştırmacı ve hatipleri anlatacak.

 

Dünyaca Ünlü Hafızlar Başakişehir’de

 

Başakşehir’de Ramazan’ın manevi havasının yüreklere işleyeceği en önemli programlardan olan Kur’an-ı Kerim tilavetlerine, dünyaca ünlü hafızlar katılacak. Maide-i Kur’an programları kapsamında Mısır’dan Dr. Ahmet Naina ve Muhammed Buhayri, İran’dan Hasan Sadiki ve Rahim Khaki, Bosna’dan Aziz Alili ile Türkiye’den başta Fatih Çollak, Bünyamin Topçuoğlu, Abdullah Demir, Mustafa Efe, Nazmi Yaman ve Mustafa Özyılmaz olmak üzere onlarca hafız, Başakşehir Ramazan’ında bir araya gelecek. Kur’an-ı Kerim’in eşsiz güzelliğinden örnekler paylaşacakları bu kutsal ayda, Başakşehir’den Kur’an-ı Kerim sedaları yükselecek.

STK’lar Hemşehrileri Buluşturacak

Başakşehir’de modern kentsel yaşamın, ilçede ikamet eden tüm vatandaşlarca paylaşılması ve Başakşehir Belediyesi’nin katılımcı yönetim anlayışının yerleştirilmesinde büyük pay sahibi olan Başakşehirli STK’lar da düzenlenen programlarda bir araya gelecekler.

 www.basaksehirramazan.com

Anadolu’nun çeşitli şehirlerinden gelerek, Başakşehir’de yaşayan vatandaşları bir araya getiren şehir dernekleri de özel etkinliklerle hemşehrilerini Ramazan coşkusunda yeniden buluşturacak.

2011 Ramazan ayında Başakşehir Belediyesi tarafından 30’a yakın STK’ya verilen iftarlarda bu sene de sosyal bir paylaşım ortamı oluşturulacak. Böylece Ramazan ayı Başakşehir’de STK’ların da buluşma ayı olacak.

Her Geceyi Kadir Bil

Başakşehir Belediyesi ayrıca, Ramazan ayının sultanı olan ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesinde, ilçedeki 8 mahalle camiinde geceye özel programlar düzenleyecek. Başakşehir müftülüğü ile birlikte düzenlenen etkinliklerde, vatandaşlar hep birlikte el açıp dua edecek.

İlçe camilerinde her sene olduğu gibi bu senede ay boyunca Türkiye’nin önde gelen hafızları kuran ziyafeti sunacak.

Eğlence Çocukları Bekliyor 

 www.basaksehirramazan.com

Ramazan programlarında çocuklar da unutulmadı. Çocuklara özel programlar düzenleyen Başakşehir Belediyesi, onların da dikkatlerini çekecek hazırlıklar yaptı. İftardan hemen sonra başlayacak çocuk etkinliklerinde minikler aileleriyle birlikte Ramazan’ın neşesini doyasıya yaşayacak. Sular Vadisi etkinlik alanında bu yıl da el işi ürünlerden kitaplara, hediyelik eşyalardan yiyecek-içecek standlarına dek büyük bir Ramazan çarşısı kurulacak. Kukla gösterilerinden ödüllü yarışmalara, illüzyon showlardan çocuk konserlerine dek düzenlenecek etkinliklerin en şanslı ziyaretçileri de yine çocuklar olacak. Belediye, 5 etkinlik alanında her gece Ramazan ayı boyunca çocuklara unutulmaz bir Ramazan hatırası yaşatacak.

Vatandaşla Yüz Yüze İletişim Kuracak

Hazırladığı programlarda birbirinden değerli isimleri ilçede ağırlayacak olan Başakşehir Belediyesi, beş platforma kuracağı belediye standları ile halkla yüz yüze iletişim kuracak. Halkın talep ve isteklerinin birebir alınıp cevap verileceği standlar, tüm ramazan ayı boyunca sahura kadar açık olacak.

Etkinlikler web’den izlenebilecek

Başakşehirli vatandaşlar 2012 Ramazan ayı etkinliklerinin tüm güncel bilgi, duyuru, haber ve görsellerini Ramazan’a özel web sitesinden anlık olarak takip edebilecekler.

 www.basaksehirramazan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica