Başakşehirli hanımlar kendi işlerinin patronu oluyor

Başakşehir Belediyesi bir ilke imza atarak, “El Emeğim Kendi İşim” sloganı ile Başakşehirli hanımlara el emeklerini değerlendirip, kendi işlerinin patronu olma imkânı sunuyor.

 “Hanımeli” ilçe sınırlarını aşıyor

“Hanımeli Başakkadın Girişimcilik Projesi“ isimli çalışma ile ilçe sınırlarında yaşayan tüm kadınlar, el emeği göz nuru ürünlerini, Başakşehir Belediyesi’nin ücretsiz olarak temin ettiği stantlarda kazanca dönüştürecek.

Açılışından itibaren pazarcılık kültürünü bir üst boyuta taşıyan, Bahar Şenliği ve BÜTEF gibi önemli organizasyonlarla ünü ilçe sınırlarını aşan Başakpazar Fuar ve Sergi Alanı, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın merkezin açılışında müjdesini verdiği “Hanımeli Başakkadın Girişimcilik Projesi” ile de bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.

Başakşehir Belediyesi, TİSVA (Türkiye İsrafı Önleme Vakfı) ve Başakpazar organizasyonuyla hayata geçirilen çalışmaya, Başakşehir Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü ve Başakşehir kent Konseyi Kadın Meclisi de destek veriyor.

Her yaştan başvuru var

Proje çerçevesinde, Başakpazar Fuar ve Sergi alanı salı günleri kadınlara tahsis edilecek.  Kadınlara yönelik bu projeye; genç kızlar, öğrenciler, ev hanımları ve emekliler ile her yaştan hanım başvuruda bulunabiliyor. Başakşehirli hanımlar, kendilerine tahsis edilen satış standlarında, gıdadan, tekstile, takıdan aksesuara ve ev eşyasına kadar geniş bir yelpazedeki ürünlerini kendi tezgâhlarında satabilecek.

Mikrokredi ile hanımların gücü makro boyuta ulaşıyor

“Hanımeli Başakkadın Girişimcilik Projesi”yle kendi işini kurmak isteyen hanımlara mikrokredi sistemiyle sermaye desteği de sağlanıyor. Nobel Barış ödüllü mikro kredi, Başakşehir’de ilk defa kadınlara sermaye desteği için kullanılacak. Başakşehir Belediyesi tarafından sağlanacak fon, oluşturulacak havuzda toplanacak ve başvurusu uygun bulunan her kadına teminatsız, kefilsiz, faizsiz kredi verilecek. Proje ile kadınların girişimcilik ve üretkenlik ruhunun ortaya çıkarılması, ev ekonomisine katkı sağlayabilmeleri ve sosyalleşmeleri amaçlanıyor.

Hanımlara bu sitemde, 100 lira ile 1000 lira arasında mikro kredi sağlanıyor. Kredi alanlar, kredi miktarını 50’ye kadar bölerek mikro kredi havuzuna geri ödeyebilecekler.

Sürdürülebilirliği ile  “Hanımeli” farklılık oluşturuyor

“Hanımeli Başakkadın Girişimcilik Projesi” aynı zamanda sürdürülebilir bir proje olmasıyla da gelecek nesiller için büyük önem taşıyor. İnsan ile doğa arasında denge kurarak doğal kaynakları tüketmeden, gelecek nesillerin ihtiyaçlarının karşılanmasına ve kalkınmasına imkan verecek şekilde bugünün ve geleceğin yaşamını, kalkınmasını programlamasına imkan tanıyor. Böylelikle Başakşehirli hanımlar, gelecek nesillere; sosyal, ekonomik, kültürel anlamda değer kazandıracak.

NASIL OLACAK?

Projede kullanılacak mikro kredide, ana para kaybolmuyor. Aksine, hanımların kazançları kat ve kat artıyor. Kazandıkça kullandıkları anaparayı geri ödeyerek. Kendilerinden sonra hanımeli projesine dahil olacak hanımlara kredi sağlamış olacaklar. Böylece proje ile sürdürülebilirliği ve geniş kitlelere erişebilirliği olan bir alt yapıda oluşturulacak. Yoksullukla mücadele kapsamında dar gelirli ev hanımlarına pozitif ayrımcılık yapılacak. Kendilerine bir taraftan sermaye desteği verilirken, diğer taraftan da gizli kalmış yetenekleri ortaya çıkarılarak üretim ve girişimciliğe özendirilecek.

Ticarette, unutulmaya yüz tutmuş değerler yeniden canlanıyor

“Hanımeli Başakkadın Girişimcilik Projesi” aynı zamanda ticaret hayatında unutulmaya yüz tutmuş pek çok değeri uygulanabilir hale getiriyor. Ticari yaşamda sıklıkla kullanılan çek, senet ve kefil gibi uygulamalar kullanmak yerine, güven usulu ile sistem yürüterek eski değerlerimiz da yaşatılacak.

Başvurular uzatıldı

Sadece Başakşehirli bayanların satış yapabileceği ve ücretsiz servis de sağlanacak sistem için yoğun talep üzerine başvurular 15 Mayıs’a kadar uzatıldı. Başakşehirli hanımlar, “Hanımeli Başakkadın Girişimcilik Projesi” ne başvurularını Başakpazar yönetim ofisine yapabiliyor. Başvurular, Başakpazar Fuar ve Sergi Merkezi bünyesinde oluşturulan komisyonda değerlendiriliyor. “Hanımeli Başakkadın Girişimcilik Projesi” ne katılacak hanımlar, ilk satışlarını 22 Mayıs tarihinden itibaren yapabilecekler.

Başakpazar yönetim ofisi

Adres              : 4. Etap Başakpazar

Bilgi için          : (0212) 488 10 66

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica