Başakşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan sağlıklı beslenme, diş sağlığı ve temizlik seminerleri başladı.

Topluma faydalı bir neslin ancak uygun sağlık koşullarında yetişebileceği öngörüsüyle başlayan sağlık seminerleri çerçevesinde, anasınıfları ve ilköğretim 1. sınıf öğrencileri bilgilendirildi.

Tepe İlköğretim Okulu’nda başlayan ve bir buçuk ay boyunca devam edecek seminerlerde, çocukların daha sağlıklı bir şekilde yetişmeleri için; ağız ve diş bakımlarının nasıl yapılacağı, doğru diş fırçalama yöntemlerini, diş çürükleri ve dişe zarar veren sebepler görüntülü sunumla anlatıldı. Ayrıca çocuklar için konunun önemini anlatan kısa bir çizgi film gösterisi de gerçekleştirildi.

Sağlıklı dişlere sahip olmanın bir yolunun da sağlıklı beslenmeden geçtiğini anlatan eğitmenler, dişleri çürüten besinler yerine daha sağlıklı olan sebze ve meyve tüketilmesini isteyerek, hamburger, patates kızartması gibi yiyeceklerin tüketilmesinin obeziteye yol açacağını örnek görsellerle anlattılar.

Hastalıklardan korunma yolların en önemlisinin temizlikten geçtiği de kaydedilerek, öncelikle çocukların el temizliğine dikkat etmeleri vurgulandı. Çocuklardan, oyun, yemek ve tuvaletten sonra, ellerin çok iyi bir şekilde yıkamaları istendi. Öğrendiklerini uygulamaları için verilen bilgilerden sonra öğrencilere dış fırçası ve diş macunu hediye edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica