İlker Başbuğ tutuklandı

Savcılık sorgusunun ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine götürüldü.

 İnternet Andıcı davası ile birleştirilen İrtica ile Mücadele Eylem Planı davalarının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 30 Aralık’ta yapılan son duruşmada, sanık ifadelerinde sıkça adı geçen Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında “gereğinin takdir ve ifası” için özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazmıştı.

Başsavcılık jet hızıyla 2 Ocak 2012’de soruşturma açılmasına karar verdi. İki günde soruşturma kararı alan savcılık, adliyeye gelmesi için Başbuğ’a tebligat gönderdi.

 Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ardından adliyede Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız’a 7 saat ifade verdi. Başbuğ’un 7 saatlik sorguda sadece bir kez 10 dakikalık bir ara verdiği öğrenildi. Sorgunun tamamlanmasının ardından İlker Başbuğ, TCK’nın 314/1. maddesi gereğince “örgüt yöneticiliği” ve 312/1. maddesi gereğince de “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçlarından tutuklanması istemiyle İstanbul Nöbetçi 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi.

 Genelkurmay eski Başkanı Başbuğ, Nöbetçi İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi Vedat Dalda tarafından da sorgulandıktan sonra geceyarısı tutuklanarak Silivri cezaevine gönderildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica