Senai Demirci ile Kahve Tadında Muhabbet

Başakşehir Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün geleneksel hale getirdiği Başakşehir Söyleşileri, Senai Demirci ile devam etti. Televizyon ve radyo programlarının yanısıra, etkili kalemi ve yazdığı fikri-edebi eserleri ile de tanınan Dr. Senai Demirci, kahve tadında bir muhabbetle Başakşehir Kültür Merkezi’ne konuk oldu. Salonu hınca-hınç dolduran Başakşehirliler, Demrici’yi ilgiyle dinledi.

 “Kahve Tadında Muhabbet” üst başlığı altında ”Üç Yusuf, Üç Rüya, Üç Gömlek” konusunu işleyen Demirci, İslam kültürünün en ibretli kıssalarından biri olan Yusuf Kıssasını konu edinerek, Hz. Yusuf’un örnek ahlakını, hayatını, Yusuf Suresi’ne getirdiği özgün yorumlarla süsledi. Yazar, “Yusuf Suresi bir hikaye değildir, günümüz hayat sahnesinde yaşadığımız olaylardır. Ya Yusuf’a kötülük eden kardeşleri oluruz, ya da zulme haksızlığa uğrayan Yusuf oluruz. Yusuf olup Allah’ın lütfuna maruz kalabilmek sonucunu doğuracaksa kötülük karşısında bile susmak gerekebilir” dedi.

Senai Demirci, günümüzde, günah ve haram olan gıybetin, kınamanın çok yoğun bir şekilde işlendiğine dikkat çekerek “Kötülüğün, günahın sözü, kötülüğün kendisinden daha kötüdür. Günahı işleyen tövbe ederse kurtulabilir ama gıybet edenin işi daha zordur. Bu nedenle konuştuklarımıza dikkat etmeliyiz” dedi. Demirci  “Kur’an ayetlerini ezberlemenin yetmediğini, hayatımızın her aşamasında ibret alarak uygulayabilmenin önemli olduğunu” vurgulayarak konuşmasını bitirdi.

Söyleşinin sonunda katılımcılar Senai Demirci’ye kitaplarını imzalatma fırsatı da buldular.

 Perşembe günü Beşir Ayvazoğlu geliyor

Başakşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, önümüzdeki günlerde Başakşehir Söyleşileri kapsamında, bir çok önemli ismi ağırlamaya devam edecek. 17 Kasım Perşembe günü, ünlü edebiyat eleştirmeni, şiir, deneme ve biyografileriyle birçok ödülün de sahibi olan edebiyatçı-yazar Beşir Ayvazoğlu, Perşembe Söyleşileri çerçevesinde Başakşehirlilerle buluşacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica