İzmir‘de Şehir Hatları Vapuru Battı

İzmir Büyükşehir Belediyesi‘ne bağlı şehir hatları yolcu vapurlarından biri, Konak İskelesi‘nden aldığı yaklaşık 300 yolcuyla Karşıyaka yönüne giderken Konak Pier açıklarındaki deniz fenerine çarptı.

Su almaya başlayan vapur, zor da olsa geri dönerek tekrar iskeleye yanaştı. Kazada ölen ya da yaralanan olmadı. Yolcular tahliye edilirken vapur su almaya başladı. Bu sırada arka kısmında kısmi yangın çıktı. Deposunda bulunan yaklaşık 10 ton mazot ve 300 litre yağ da denize döküldü.

Belediye Çevre Daire Başkanlığı ekipleri, mazotların yayılmasını önlemek için set oluşturdu ve özel yapım pet bezlerle toplamaya başladı.Kaza, “İhsan Alyanak” adlı vapurda saat 12.30 sıralarında meydana geldi. Konak‘tan aldığı yaklaşık 300 yolcuyla Karşıyaka yönüne hareket eden gemi, Konak Pier açıklarındaki deniz fenerinin önünden geçmesi gerekirken henüz belirlenemeyen bir sebeple sağ tarafından fenere çarptı. Çarpmanın etkisiyle büyük korku yaşandı. Kaptan Abdurrahman Özdemir, geminin kitlendiğini iddia ederken su almaya başlayan vapur, daha sonra geri dönerek iskeleye yanaştı. Yolcuların tamamı güvenli bir şekilde tahliye edildikten sonra gemi su alarak büyük ölçüde batmaya başladı. Çevre Daire Başkanlığı ve Sahil Güvenlik ekipleri, geminin halatlarını kesti, böylece batışı hızlandı. Kısa sürede geminin yüzde 80‘i suyun altına indi. Çevre Daire Başkanı Yıldız Yılmaz, toplanan mazot ve yağın Petkim tesislerine gönderilerek imha edileceğini açıkladı. Çalışmalar süresince bölgeye gelen polis ekipleri, iskeledeki vatandaşları uzaklaştırarak güvenlik önlemi aldı. Büyük ölçüde suya gömülen vapurun kurtarılması için da çalışma başlatıldı.

 

Gemideki yolculardan Mehmet Mutluoğlu, kaptanın fenere çarptığını ve gemiyi geri döndürerek kendilerini tahliye ettiğini anlattı. Geminin iskeleye yanaşmasından sonra kurtarma rezaleti yaşandığını söyleyen başka bir vatandaş ise geminin batmasına göz göre göre müsaade edildiğini öne sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica