Sandığa Sahip Çıkma Zamanı

Pazar günü yapılacak seçimlere şaibe karıştırmak için girişimlerin olduğu iddiaları, ilgili kurumları harekete geçirdi.
Anonymous (Anonim) adlı hacker grubunun, 12 Haziran akşamı Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) veri giriş sistemine siber saldırı düzenleyeceği ileri sürüldü.Saldırı direktifini anlık mesajlaşma kanalı üzerinden verdiği ortaya çıkan grup, dün iddiayı yalanlamasına rağmen, Bilişim Teknolojileri Kurumu Başkanı Tayfun Acarer aynı ihbarların kedilerine de geldiğini açıkladı. Acarer, internet servis sağlayıcılarını gerekli tedbirleri almaları konusunda uyardıklarını söyledi.
Gelişmeler üzerine kamuoyunu bilgilendiren YSK, ‘Kurum Ağı’ olarak adlandırılan sistemlerinin personelden başkasının erişimine ve internete tümüyle kapalı olduğunu, verilerin iletişim sırasında kriptolandığını duyurdu. Bilişim uzmanları ise ilgili kurumların iddiaları ciddiye almasını istedi. İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, “Amaçları bilgi girişini engellemek.” uyarısında bulundu. Seçimin sabote edilmesine ilişkin bir diğer iddia ise oy pusulalarının geçersiz sayılmasına yönelik. Bunun için seçmenin, kendisine verilen oy pusulası ve zarfı, üzerinde herhangi bir çizik var mı diye kontrol etmesi gerekiyor. Aksi takdirde kullanılan oylar geçersiz sayılacak.

 

İnternette ‘filtre’ düzenlemesinin temel hak ve özgürlükleri ihlal edeceğini savunan ‘Anonymous’ (Anonim) adlı hacker grubunun, 12 Haziran’da yapılacak genel seçimde Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) sistemini kilitleyerek sesini duyurmaya çalışacağı ileri sürüldü. Siber korsanların YSK ve seçim ile irtibatlı devlet kurumlarına zarar verecek girişimlerde bulunabileceği kuşkusu dün günboyu internet sitelerinde tartışıldı. Benzer duyumlar aldıklarını belirten Bilişim Teknolojileri Başkanı Tayfun Acarer, geçmiş yıllarda bu tür olaylar yaşandığını hatırlatarak, “İnternet servis sağlayıcılarını gerekli tedbirleri alsınlar diye uyardık.” dedi.

YSK’ya siber saldırı tartışması, Siber Güvenlik Uzmanı Huzeyfe Önal’ın Anadolu Ajansı’na ’12 Haziran akşamı YSK’nın sisteminin etkisiz hale getirilmeye çalışılacağı’ uyarısıyla başladı. İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren de sanal tehdidin ilk kez yaşanmadığını, geçmişte de zaman zaman bu tür saldırılar olduğunu belirtti. “Her ne kadar böyle bir savaş açılmış olsa da önemli olan sandıktaki oylardır.” diyen Özeren, çıkabilecek aksiliklere karşı tedbir alması gereken kurumun YSK olduğunu vurguladı. YSK’nın siteye giriş ile ilgili kontrolü ve güvenliği önceden sağlamasının sürecin daha az zararla geçirilmesini olumlu etkileyeceğini kaydeden Özeren, “Bunların amacı bilgiyi değiştirme ekleme ya da çıkartma yapmaktan çok, oraya girişi engellemek, yoğunlaştırmak.” ifadesini kullandı.

YSK yetkilileri ise sitenin, Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü Sistemi (SEÇSİS) projesiyle korunduğunu ve gerekli tüm güvenlik önlemlerini içerdiğini belirtti. Sistemin her türlü veri, bilgi ve belgeyi üretme ve güvenli bir şekilde saklama özelliğine sahip bulunduğunu belirten yetkililer, projenin en önemli e-devlet projelerinden biri olduğunu anlattı. YSK Kurum Ağı olarak adlandırılan bu sistemlerin personelden başkasının erişimine ve internete tümüyle kapalı olduğu, verilerin iletişim sırasında kriptolandığı, özel bir ağ ile birbirlerine bağlı çalıştığı verilen bilgiler arasında.

ANONYMOUS: YSK HEDEFTE DEĞİL

“Anonymous” grubu ise yaptığı yazılı açıklamada YSK’ya saldırı yapacağı iddiasını yalanladı. Açıklamada, “Anonymous, Türkiye’nin demokratik seçimlerini bozmak gibi bir hedefe sahip olmadığından, pazar günü YSK sunucularına da saldırmayacaktır.” denildi. Öte yandan ilk sanal saldırı dün Telekomünikasyon ve İletişim Başkanlığı’nın (TİB) internet sitesine yapıldı. Siteye yaklaşık 30 dakika erişilemedi. Başkanlık, yedek sunucular da dahil 8 ayrı önlem aldı, site bir süre sonra yayına başladı.

Medya, seçim güvenliği için sandık başında

Seçime şaibe karışmaması için Seçim Kanunu’nda 10 Nisan 2010 tarihinde yapılan değişiklikle ilk kez medya mensuplarının sandık başında durmasına izin verildi. Bununla birlikte vatandaşın, sandık güvenliği için şu noktalara dikkat etmesi gerekiyor: Partiler mutlaka ilçe seçim kurullarında müşahit bulundurmalı. Oyların sayımına geçildiği sırada sandık başkanının talimatıyla medya mensupları ve gözlemciler dışarı çıkarılmak istendiği takdirde buna şüpheyle yaklaşılmalı. Gerek parti müşahitleri gerekse sandık görevlileri buna müsaade etmemeli. Seçmen oyunu kullanmadan önce sandık görevlisi tarafından kendisine verilen oy pusulası ve zarfın üzerinde herhangi bir çizik ya da özel anlam taşıyan işaret olup olmadığına, zarfın ya da pusulanın yırtık olmamasına dikkat etmeli. Aksi takdirde kullanılan oy geçersiz sayılıyor.

Haluk İpek: Seçmeni tehdit 3 yıldan başlar

AK Parti’nin seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek, 2009 yılında bazı bölgelerde KCK militanlarının, seçmeni tehdit ederek siyaseten yönlendirdiğini, bu seçimlerde bunu engellemek amaçlı önemli kanun değişiklikleri yaptıklarını belirtti. İpek, “Oyların kullanıldığı 15 metrekarelik alanda seçmen tehdit edilirse, sandığın başında bulunan partili ya da sandık kurul üyelerinden herhangi birisi polisi çağırabilecek. Fotoğraf makinesi ve cep telefonuyla kabine girilmesi de açıkça yasak. Seçmeni tehdit etmenin cezası da 3-5 yıl arası hapis cezası.” dedi.

Haber Kaynağı:  www.zaman.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica