İDO’nun Satışına Onay

1987 yılında 10 adet deniz otobüsü ile kurulan ve 1994 yılından sonrada hızla büyüyen İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ,İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sahip olduğu şirketler arasında en prestijli ve nakit para döngüsü olan en önemli şirketlerden biri idi. Önemli şirketlerin satılması değil tam tersine attırılması gerekmektedir.  

 İstanbul Belediye Meclisi, İstanbul Deniz Otobüsleri AŞ’nin (İDO) yüzde 100 hissesinin özelleştirilmesine onay verdi.

4 Mayıs 2011 tarihli toplantısında İDO’nun özelleştirmesi ile ilgili yapılan başvuruyu inceleyen Rekabet Kurulu, özelleştirme işlemine izin verilmesinde herhangi bir sakınca olmadığına karar vermişti. Kurumun hazırladığı raporda İDO’nun mevcut işlevine devam edeceği, rekabeti engelleyen bir durum olmadığı ve şirketin sadece el değiştirdiği belirtildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne cuma günü gönderilen Rekabet Kurumu 4. Daire Başkan Vekili Orçun Şenyücel imzalı kararda, “Özelleştirme işlemine izin verilmesine sakınca olmadığına karar verilmiştir.” denildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bu hafta yapılacak mayıs ayı toplantılarında İDO’nun özelleştirilmesi meclis üyelerinin onayına sunuldu.

İDO’nun özelliştirilmesi ile ilgili görüşülen rapor CHP’li meclis üyelerinin hayır oyuna karşı oy çokluğuyla kabul edildi.

Belediye Meclisi üyelerinin onay vermesi ile İDO yeni sahibiyle deniz taşımacılığına yelken açacak. İhalede en yüksek teklif 861 milyon dolar ile Tepe-Akfen-Souter-Sera ortak girişiminden gelmişti. Ortak girişim grubu, İDO’yu 30 yıllığına işletecek.

2 thoughts on “İDO’nun Satışına Onay

  1. HAyırlı olsun İStanbullulara, ido’nun geleceği parlak degildi belediye elden cıkararak iyi bir yapmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica