Başakşehir İlçesinde 12 Okulda, Yaklaşık 20 Bin Öğrenciye Eğitim

Sağlık işleri, Zabıta ve Ruhsat işleri müdürlüklerininorganize ettiği ve Başakşehir ilçesinde 12 okulda, yaklaşık 20 bin öğrenciye vereceği eğitim; İMKB Alparslan ve Mehmet Yaren Gümeli İlköğretim Okulunda gerçekleşti. 30 Aralık 2010 tarihine kadar sürecek programda, Kişisel Hijyen,Sağlıklı Beslenme ve Gıda Güvenliği konularında eğitimler verilmeye devam edilecek.

 “Sağlıklı beslenme ve Gıdalar ile Gelecek Tehlikeler”konulu sunumda, gıda uzmanı Merve Aysuna: “Sağlıklı besinler nelerdir, Sağlıklıgıdaların taşıması gereken özellikler ve bu gıdaları hangi oranlarda tüketmeliyiz, hayvansal ve bitkisel besinlerden nasıl faydalanabiliriz, gelişme çağında en çok ihtiyaç duyulan besinler hangileridir” gibi sorulara yanıtlar verdi.

Mikroskop altında defalarca büyütülerek görülebilen;hastalık yapan bakteriler, bir film vasıtasıyla öğrencilere gösterildi. Gözle görülmeyecek kadar küçük olan bu bakterilerin farkına varan çocuklar, bir animasyon gösterisiyle de mikropların nasıl bulaşabileceğini gözlemlediler.Öğrenciler basit önlemlerle hastalıklardan nasıl kurtulabileceklerini; ellerin nasıl yıkanması gerektiğini, temizlik, hijyen; gibi konuları görseller eşliğinde gördüler.

Çocukların aktif olarak katıldığı seminerde, eğer sağlıklı beslenmezsek; yüksek tansiyon, şeker hastalıkları, kalp hastalıkları, cilt hastalıkları ve psikolojik hastalıklara; yakalanabileceğimiz anlatıldı.Çocuklar iyi beslenmezlerse böylesine kötü hastalıklara yakalanabileceklerini öğrendiklerinde şaşkınlıklarını gizleyemediler. Fakat önlemini aldıklarında ve sağlıklı beslendiklerinde bu tür hastalıklardan kurtulabileceklerini ve hastalığa yakalanmayacaklarını öğrenerek rahatladılar.

Seminerden hemen sonra müdürlüklerin işbirliğiyle gerçekleşen denetimlerde, okulların kantinlerinde çalışanların; portör muayeneleri, önlükleri, boneleri; kantinlerin; temizlikleri, havalandırma ve ışıklandırmaları, böceklere karşı ilaçlanmaları ve gıdaların saklanma koşulları denetlendi, eksik görülen hususlarda uyarılar yapıldı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica