Başakşehir’de 30 Yıllık Özlem Bitti

Tapu TöreniiBaşakşehir Belediyesi Şahintepe bölgesinde 30 yıldır süren tapu sorununu çözdü. Şahintepe bölgesi tapuları, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın katılımı ile düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Şölene dönüşen törende 7.936 vatandaş tapularına kavuştu.

 Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın ev sahipliği yaptığı Tapu Dağıtım Törenine Ak Parti Milletvekilleri Harun Karaca, Tülay Karnarca, Gülay Dalya, Ünal Kacır, Arnavutköy Belediye Başkanı A.Haşim Baltacı, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, K.Çekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Başakşehir Kaymakamı Cevdet Can, STK temsilcileri ve çok sayıda ilçe sakini katıldı.

 Bakan Bayraktar ve Başkan Uysal mahalleliyi bilgilendirdi

Tapu dağıtım töreni öncesinde Emlak Yönetim A.Ş./Bahçeşehir’de Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın ve Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın katılımı ile yapılan  Koordinasyon Toplantısında İstanbul üçüncü bölge imar ve şehircilik alanındaki gelişmeler değerlendirildi.

 Tapu töreni şölene dönüştü

İlk etapta 75 vatandaşın tapusunun teslim edildiği  “Tapu Dağıtım Töreni” Başakşehir, Şahintepe Şafak Meydanında yapıldı. Tören alanını erken saatlerde dolduran Şahinpeteliler’e seslenen  Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal “Şahintepe’de kıt kanaat imkanlarla arsa aldınız, ev yaptınız. Buranın derdini, tasasını sizler çektiniz, sefasını sürme vaktiniz geldi. Bu bölgede 6.200 hissedarı olan yerler vardı. Vatandaşımız evini arsasını satamıyordu. Şimdi hakkını hukukunu savunabileceğiniz, miras bırakabileceğiniz yerlerinize kavuştunuz. Cebinizde tapularınız var artık kimse sizi çıkaramaz. Şahintepe, Şahintepelilerin kalacaktır”dedi.

 Şahintepe Rezerv Konut alanı ilan edildi

Şahintepelileri güzel günlerin beklediğini burgulayan Başkan Uysal, bölgeye yapılacak yatırımların da müjdesini verdi “Bölgeye Ortadoğu’nun en büyük hastanesi yapılıyor, Çocuk Hastanesi kuruluyor, 3.havaalanı yapılıyor. Kuzey Marmara bağlantı yolları bu bölgeden geçecek. Bakanlığımız bu bölgeyi “Rezerv Konut Alanı” ilan etti.  Rezerv konut alanı demek vatandaşın harç ödememesi, KDV ödememesi demektir. Kimseye arazinizi satmayın, bölgeniz çok değerlenecek. Bölgede yeni düzenlemeler yapılırsa da hakkınız yenmeyecek emin olun. Başakşehir’de, Bahçeşehir’de ne imkanlar varsa Şahintepe’de de o imkanlar olacaktır. İki okul yaptık, üçüncü okul’un yapımına başladık. Alt yapı çalışmalarına başladık. Tapularınızı aldıktan sonra ister kendiniz değerlendireceksiniz isterseniz de belediyemiz sizlere yardımcı olacak. Hiçbir belediyenin, 96 bin yapının bulunduğu bir alanı bu kadar kısa sürede bitirdiği bir çalışması yoktur” dedi.

 Başakşehir İstanbul’un İncisi olacak

İki yıl gibi kısa bir sürede tamamlanan çalışmanın önemine değinen Ak Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca duygularını şöyle dile getirdi “ Bu büyük sevinci paylaşmak üzere toplandık.  30 yıllık özlemimiz bitiyor. Belediye Başkanımız Mevlüt Uysal’a, Milletvekilimiz Harun Karaca’ya, Bakanımıza emekleri için teşekkür ediyorum. Başakşehir yeni yatırımlar dev projelerle İstanbul’un incisi olacaktır” dedi.

 Ak Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca ise konuşmasında buraya alnımız açık geldik dedi “Şahintepe’yi karış karış gezdik, evlere misafir olduk. Tapular dağıtılmayacak diye söylentiler oldu, ama biz sözümüzü tuttuk. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Biz kentler imar ederken aynı zamanda gönüllerde kardeşliği imar ediyoruz” dedi.

Başakşehir’e dünyanın en idealı şehir’i kuruluyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise yaptığı konuşmada “Ak Parti halkın kendisidir. 8 bin tapuyu vermek kolay değildir. Sizler modern, sağlam rahat yerlere ulaşmak için ilk adımlarınızı attınız. Bizim yandaşımız haktır. İsterseniz bankalardan daha uygun koşullarla kredi desteği vereceğiz. Kirada oturanlara evleri yapılıncaya kadar, 18 ay kiranızı biz vereceğiz. Başakşehir’e dünyanın en idealı şehir’i kuruluyor. Buraya çok büyük yaıtımlar yapılıyor. Bazıları iş yapamıyor, üretim yapamıyor, yapılan çalışmaları provoke etmeye çalışıyor. Muhalefet yapacağım diye halkımıza kötülük yapıyorlar. Siz bunlara itibar etmeyin. Ülke olarak güzel gelişmeler yaşıyoruz. 125 milyar dolar kasamızda para var. İMF’ye borç verir hale geldik. Paramız itibar kazandı. Şahintepe 3 seneye kadar pırıl pırıl bir yerleşim yeri olacak” dedi.

 Protokol konuşmalarından sonra özlemle beklenen tapular, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Başkan Mevlüt Uysal, Milletvekilleri, İlçe Belediye Başkanları ve beraberindeki heyetle sahiplerine verildi.

Belediye Başkanı Mevlüt Uysal daha sonra Bakan Bayraktar’ın da yer aldığı heyetle Güvercintepe Bilgievi’ne geçerek, Güvercintepe-Altınşehir mahallelerindeki imar çalışmalarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Heyetle bilgilendirme toplantısının akabinde Kayaşehir dere ıslah alanında (Hamam Deresi) ve Arnavutköy bölgesinde yerinde incelemelerde bulundu.

 Şahinpe’de, Tapuyla gelen mutluluk

Şahintepe Mahallesini en yakın tanıyanlardan biri olan mahalle Muhtarı Erol Çapan mutluluğunu şu sözlerle dile getirdi “Şahintepemiz 40 senelik bir mahalle, mağduriyetler yaşamış bir mahalledir. Bu zamana kadar hiçbir hükümetin uğramadığı bir bölgeydi. Ama Allah’a hamdolsun Belediye Başkanımız Mevlüt Uysal elini değil, kafasını taşın altına koyarak bu sorunu çözdü. Mahallemizde eskiden kim güçlüyse istediği yere evini yapıyordu. Şimdi Belediyemizde imar sorunu çözüldü, topraklar gerçek hak sahipleri tapularına kavuştu. Fakir, fukara hakkını artık hakkını savunabilecek. Mazlumun hakkını artık kimse yiyemeyecek. Başkanımıza teşekkür ediyorum, çok büyük bir sevap işledi” dedi.

 Törende tapusunu alanlardan Ömer Çumak “ Sayın Bakanımıza ve Belediye Başkanımıza verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Ben 20 senedir mağduriyet yaşadım. Başkanımız bu bölgede çalışarak tapularımıza kavuşturdu” dedi.

 Mücahit Baydeniz “Mağduriyetlerimiz vardı, ama Başkanımızla bu mağduriyetlerimiz çözüldü. Bu günü görmek çok güzel, vatandaşlarımız mutlu, heyecanlı. İnşallah bu güzelliğin devamı gelir. Korku içinde yaşıyorduk, korkularımız gidiyor artık, umutluyuz” dedi.

 Muharrem Dağ “1989’dan beri Şahintepe’de oturuyorum. Bu gün çok mutluyuz. Herkes istediği yere ev yapabiliyordu, şimdi ise herkesin yeri belli oldu. Sokağımız asfaltlanacak, kaldırımımız yapılacak, çocuk parklarımız yapılacak, Sosyal faaliyetlerimiz olacak, pazar yerlerimiz olacak.

 Ali Rıza Haydaroğlu “Biz bu süreci üç senedir çekiyoruz, hep geride kaldık. Üç Belediye Başkanı eskittik, sağ olsun Belediye Başkanımız Mevlüt Uysal sorunumuzu çözdü. 5.200 m2 alanımız var, 1.670 hissedar vardı şimdi 66 hissedara düştü”

 30 bin vatandaşın mağduriyeti giderildi

 2009 yılında bölgede başlatılan çalışmaları tamamlayan Başakşehir Belediyesi,  vatandaşın mağduriyetini gidererek, hukuki güvence altına alındı ve bölgeye yapılacak yatırımlarında önü açılmış oldu. Başakşehir Belediyesi İmar Müdürlüğünün ilgili müdürlüklerle koordineli çalışması ile öncelikle yer ve hissedar tespitleri yapıldı Bu kapsamda bölgede evi olanlara evinin bulunduğu alandan, arsası bulunanlara arsalarının olduğu alandan tapuları verildi.

Vatandaşların mülklerinin alım-satımının önündeki engellerde kalkmış oldu. İmar parsellerine ruhsatlı inşaatların yapılması sağlanacağından uygulama kaçak yapılaşmanın dolaysıyla arazinin değer kaybının da önüne geçilmiş oldu. Vatandaşa arazisi üzerinde hukuki güvence getirirken yatırımlarında önü açılmış oldu. Bu kapsamda Şahintepe’de 91.4061.96m2’lik alan kamu alanı olarak ayrıldı.

Tapu Törenii

Tapu Töreni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica