Srebrenitsa kasabı yakalandı!

Bosna’da işlediği savaş suçu nedeniyle 16 yıldır aranan Ratko Mladiç Sırbistan’da yakalandı. Srebrenitsa’da 8 bin Boşnak’ın ölümünden sorumlu tutulan Mladiç’in başına 10 milyon euro ödül konmuştu

Bosna’da 1992-1995 yılları arasında BM koruması altındaki Srebrenitsa’da 8 bin Müslüman’ı katletmek gibi 15 ayrı savaş suçundan ötürü Lahey’deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nce 16 yıldır aranan Ratko Mladiç dün yakalandı

 

. “Srebrenitsa kasabı” olarak bilinen 68 yaşındaki Mladiç, sabah erken saatlerde Sırbistan’ın kuzeyindeki Voyvodina özerk bölgesine bağlı Zrenyanin kenti yakınlarındaki Lazarevo köyünde, kimliği açıklanmayan bir kişinin ihbarı üzerine Sırbistan istihbarat servisi BIA ve özel polis timleri tarafından tutuklandı. Mladiç’in tutuklandığını ilk doğrulayan kişi Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç oldu.

ŞAFAK BASKINI

Operasyon sırasında “Milorad Komadiç” adında sahte kimlikle yakalan Mladiç’in nerede tutulacağı açıklanmadı. Belgrad’ın 80 km kuzeyindeki Lazarevo köyünde Mladiç’in saklandığı evi üç özel birliğin kuşattığını söyleyen Sırp kaynaklar, iki haftadır gözlenen evin, Mladiç’in bir akrabasına ait olduğunu açıkladı. Sırp B- 92 radyosu da Mladiç’in tutuklandığı sırada kılık değiştirmediğini duyurdu. Köy sakinlerinden ismini sadece Zoran olarak açıklayan biri “Güvenlik güçleri çok hızlı ve sessizdi. Şafak vakti gelmişler. Baskın sırasında uyanmadık bile” dedi.  

DİRENMEDİ

Baskın sırasında Mladiç’in direnmeden teslim olduğu aradıkları kişinin kendisi olduğunu söylediği açıklandı. BİA ve özel polis timleri tarafından yakalanan Mladiç’in, Belgrad Yüksek Mahkemesi Savaş Suçları Bölümü’ne getirildiği ve soruşturma hakimince sorgulanmaya başlandığı bildirildi. BM Savaş Suçları Mahkemesi savcılarından Serge Brammertz, Mladiç’in Lahey’e sevki için gerekli düzenlemelerin yapılmasını beklediklerini söyledi. Sırbistan Savaş Suçları Başsavcı Yardımcısı Bruno Vekaric ise sürecin bir hafta sürebileceğini açıkladı. Mladiç’in tutuklanmasının, 2009 yılında AB üyeliği için başvuran Sırbistan’ın AB’ye girişini kolaylaştırması bekleniyor.

Ratko Mladiç kimdir?

Bir günde 8 bin Müslüman’ı katletti

Srebrenitsa katliamının baş sorumlusu Ratko Mladiç, eski Yugoslavya için oluşturulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nce soykırım, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar gibi 15 ayrı suçtan aranıyordu. Mladiç, Bosna Hersek’in güneydoğusundaki Bojanoviçi köyünde 12 Mart 1943’te doğdu. 1965’te askeri kariyeri başladı. Eski Yugoslavya Ordusu’nun üst düzey görevlisi olan Mladiç’i dünya, Bosna’da 1992 ile 1995 yılları arasında Müslüman Boşnaklara karşı yürüttüğü acımasız operasyonlarla tanıdı. 11 Temmuz 1995’te Bosna Hersek’in Srebrenitsa kasabasında İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’nın yaşadığı en büyük katliamı yönetti. Srebrenitsa’da bir günde 8 bin Müslüman Boşnak katledildi. Srebrenitsa katliamı öncesinde “İşte 11 Temmuz 1995’te Sırp şehri Srebrenitsa’dayız. Nihayet bu toprakta Türklerden intikam almamızın vakti geldi” demişti.

EN ÇOK ARANAN KİŞİYDİ

1992-1995 yılları arasında Bosna’da yaşanan katliamlardan 3 Sırp lider Slobodan Miloseviç, Radovan Karaciç ve Ratko Mladiç sorumlu tutuluyordu. Slobodan Miloseviç 2001’de tutuklandı. Bosna Savaşı sırasında Sırp Cumhuriyeti Devlet Başkanı olan Radovan Karadziç ise 21 Temmuz 2008’de yakalandı. ABD, üçlünün başına 5 milyon dolar ödül koymuştu. Sırp hükümetinin 10 milyon euro ödül koyduğu Mladiç, Avrupa’da en çok aranan kişiydi.

ARKADAŞLARI İLE PARTİ YAPIP DANS EDİYORDU

Srebrenitsa Kasabı Ratko Mladiç’in 16 yıllık firari hayatı boyunca hem ailesinden hem de başka güçlerden yardım aldığı birçok kez dile getirilmişti. Mladiç’in savaş dönemi arkadaşlarının doğum gününü kutlamak, ormanda avlanmak için düzenli olarak Bosna’ya ziyaretlerde bulunduğu öne sürülüyordu. 2008’de çekildiği düşünülen ve 2009’da Bosna kanallarında gösterilen bir videoda Mladiç, eşi ve gelini ile bir kayak merkezinde görülmüştü. 2002’de ise BBC muhabiri Paul Martin, Mladiç’in Belgrad’ta saklandığı düşünülen bir köye gitti. Burada bir kadın Martin’e sürekli gördüğü Mladiç’in parkta köpeği ile yürüyüşe çıktığını söyledi. Güvenlik güçleri BBC muhabirini engelledi.

Müslümanları toprağımızdan tamamen sürmeliyiz

 Mladiç’in kızı Ana Mladiç, babasının Bosna’da yaptığı katliamları öğrenince depresyona girdi ve 25 Mart 1994’te 23 yaşında intihar etti.

 Mladiç’in geçen yıl ele geçirilen günlüklerinde “Müslümanları öldürmek sorun değil, bir günde 50 bin kişiyi de öldürürüz. Ancak onlar yine doğurur, önemli olan onları bu topraklardan tamamen sürmektir” ifadeleri hafızalardan silinmiyor.

 Mladiç’in ailesi, önceki gün mahkemeye başvurarak polisin geçen yıl evlerine düzenlediği baskında el koyduğu yaklaşık 21 bin doların iadesini istemişti. Sırp yetkililer, bu paranın Mladiç’in saklanmasının finansmanında kullanıldığını düşünüyor.

‘Uluslararası adalet için tarihi bir gün’

 TÜRKİYE: Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mladiç’in yakalanmasının çok önemli bir gelişme ve ileriye dönük atılmış önemli bir adım olduğunu söyledi.

 SIRBİSTAN: Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, Mladiç’in yakalanmasının bölgede barışa önemli katkı sağlayacağını söyledi. Mladiç’in tutuklanmasıyla, firardayken kendisine yardım edenler hakkında soruşturmanın sona ermediğini belirten Tadic, 5 yıl önce Mladiç’in neden yakalanmadığını sorguladı.

 ABD: ABD Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, “Mladiç’in, Lahey’deki savaş suçları mahkemesine acil transferini bekliyoruz.”

 AB: Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Mladiç’in yakalanmasından memnuniyet duyulduğunu, Mladiç’in geciktirilmeden savaş suçları mahkemesine gönderilmesi gerektiğini söyledi.

 BM: Genel Sekreter Ban Ki-moon, “uluslararası adalet için tarihi gün”

 NATO: Genel Sekreter Anders Fogh Rasmussen, “Soykırım ve diğer savaş suçlarıyla suçlanmasından neredeyse 16 yıl sonra Mladiç’in tutuklanması nihayet adaletin yerini bulması için bir fırsat sunuyor” dedi.

Bosna’da 1992-1995 yılları arasında BM koruması altındaki Srebrenitsa’da 8 bin Müslüman’ı katletmek gibi 15 ayrı savaş suçundan ötürü Lahey’deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nce 16 yıldır aranan Ratko Mladiç dün yakalandı. “Srebrenitsa kasabı” olarak bilinen 68 yaşındaki Mladiç, sabah erken saatlerde Sırbistan’ın kuzeyindeki Voyvodina özerk bölgesine bağlı Zrenyanin kenti yakınlarındaki Lazarevo köyünde, kimliği açıklanmayan bir kişinin ihbarı üzerine Sırbistan istihbarat servisi BIA ve özel polis timleri tarafından tutuklandı. Mladiç’in tutuklandığını ilk doğrulayan kişi Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç oldu.

ŞAFAK BASKINI

Operasyon sırasında “Milorad Komadiç” adında sahte kimlikle yakalan Mladiç’in nerede tutulacağı açıklanmadı. Belgrad’ın 80 km kuzeyindeki Lazarevo köyünde Mladiç’in saklandığı evi üç özel birliğin kuşattığını söyleyen Sırp kaynaklar, iki haftadır gözlenen evin, Mladiç’in bir akrabasına ait olduğunu açıkladı. Sırp B- 92 radyosu da Mladiç’in tutuklandığı sırada kılık değiştirmediğini duyurdu. Köy sakinlerinden ismini sadece Zoran olarak açıklayan biri “Güvenlik güçleri çok hızlı ve sessizdi. Şafak vakti gelmişler. Baskın sırasında uyanmadık bile” dedi.

Haber kaynağı: http://www.sabah.com.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica